Asd hipertenzije. AORTIC STENOSIS AND ASD WITH PULMONARY HYPERTENSiON CAUSED FENESTRACIO AORTICO PULMONALE
Plućna arterijska hipertenzija Prosinac 23, Prof.

Josip Vincelj dr. Plućna arterijska hipertenzija PAH karakterizirana je trajnim povišenjem tlaka u plućnoj arteriji.
Tweet Liječenje atrijskog septalnog defekta ASD ne dovodi obavezno niti često do nastupa plućne hipertenzije pa se često postavlja pitanje je li kirurška terapija uopće potrebna. Smrtnost tijekom kirurškog zatvaranja ASD-a u nekim se centrima približava nuli, a dugotrajno preživljavanje nakon operacije slično je preživljavanju kontrolnih zdravih osoba.
Trajno povišenje tlaka znači da je srednji tlak u plućnoj arteriji iznad 20 mmHg u mirovanju i iznad 30 mmHg u tjelesnom naporu. Podjela PAH je na primarnu i na sekundarnu.

Primarna PAH rijetka je bolest, nepoznatog je uzroka, a incidencija bolesti je oko slučaja na 1 milijun stanovnika. Primarna PAH najčešća jeu dobi od 10 do 40 godina života.
Recommendations
Nakon puberteta bolest je češća u djevojaka. U primarnoj PAH nastaju promjene u stijenkama arterija pluća. Nastaje proliferacija intime arterije, nastaju promjene endotela i hipertrofija medije krvne žile uz smanjenje lumena asd hipertenzije žile. Sekundarna PAH može biti uzrokovana bolestima srca ili dob hipertenzija kod muškaraca dišnih putova.
Uzrok nastanka
PAH uzrokuju bolesti koje povećavaju protok u plućnoj cirkulaciji, a to su tzv. U ovu skupini bolesti spadaju prirođene srčane greške kao što su atrijski septumski defekt ASDventrikulski septumski defekt VSD i otvoreni duktus arteriozus Ductus Botalli sa značajnim lijevo-desnim skretanjem krvi.
U ovih srčanih grešaka PAH nastaje kao rezultat povećanja protoka u desnoj strani srca i povećanja otpora - rezistencije.
Od bolesti dišnih putova koje uzrokuju PAH navode se intersticijska fibroza pluća i kronična opstruktivna plućna bolest. Kod bolesti dišnih putova asd hipertenzije povećanje otpora- rezistencije protoku krvi u plućima uz promjene perivaskularnog parenhima, vazokonstrikcija plućnog arterijskog sustava i hipoksija.
Klinička slika
Bolesnici s plućnom arterijskom hipertenzijom mogu imati simptome kao što su nedostatak zraka ili dispneja poglavito pri tjelesnim naporima, osjećaj slabosti, bol u prsima, palpitacije, kašalj, nesvjestica tj. Kako bolest napreduje tako bolesnici imaju izraženije simptome zatajivanja desnog srca.
Kao i kod svih bolesti srca i krvnih žila pa tako i kod ove bolesti važna je anamneza i klinički pregled bolesnika. Dijagnozu PAH postavljamotemeljem anamneze, kliničkog pregleda i dijagnostičkih postupaka.

Dijagnostičke metode su elektrokardiografija EKGRTG snimka pluća i srca, ehokardiografija, scintigrafija pluća Talijemspirometrija, analiza plinova u arterijskoj krvi, višeslojna kompjutorizirana asd hipertenzije MSCTkateterizacija srca i nuklearna magnetna rezonancija NMR. Zlatni standard u dijagnostici PAH je kateterizacija desne strane srca i direktno mjerenje tlaka u desnom atriju, desnom ventriklu, plućnoj arteriji i plućnog kapilarnog tlaka.
U dijagnostičkom postupku ispituje se i utjecaj lijekova, primjene kisika kao i utjecaj tjelesnog napora na vrijednosti tlakova u desnom srcu i u plućnoj arteriji. Doppler ehokardiografijom mogu se indirektno izmjeriti tlakovi u desnom srcu i u plućnoj arteriji, te na taj način dobijemo indirektne znakove PAH.
Mogućnost liječenja plućne arterijske hipertenzije je medikamentna.
Atrijalni septalni defekt Atrijalni septalni defekt Atrijalni septalni defekt ASD predstavlja jednu od najčešće nalaženih urođenih srčanih mana kod odraslih. Defekt tipa sinus venosus je lokalizovan visoko na međupretkomorskoj pregradi, u blizini ušća vene cave superior. Najčešće je defekt interatrijalnog septuma lokalizovan u srednjem nivou septuma, i pripada tipu ostium secundum. Nisko lokalizovani defekt međupretkomorske pregrade, tipa ostium primum, često je udružen sa defektom bazalnog dela međukomorske pregrade, a može biti proširen na septalne kuspise mitralnog i trikuspidnog zaliska i uzrokovati valvulnu insuficijenciju.
Od medikamenata na raspolaganju su nam vazodilatatori, blokatori kalcijskkih kanala, antagonisti receptora asd hipertenzije, prostaciklin PGI2sildenafil PDE5-inhihitor i antikoagulacijski lijekovi. Kirurško liječenje PAH je transplantacija pluća.
- Atrijski septalni defekt - CentarZdravlja
- Masic, MD, PhD
- Uzrok hipertenzije i kako popraviti
- Atrijalni septalni defekt
Ocijenite članak Ocjena 4.