Hipertenzija računala
Visoki krvni tlak: 'tihog ubojicu' liječite redovitim mjerenjem kod kuće
Kako pravilno izmjeriti krvni tlak kod kuće? Kako bi se što više opustili, prije mjerenja mirno sjedite barem minuta. Prije mjerenja izbjegnite pušenje i konzumiranje kave. Ako uzimate terapiju, krvni tlak mjerite prije i nakon uzimanja terapije Sjednite sa stopalima oslonjenih na neku podlogu, npr.
Kronična hipertenzija (visok krvni tlak)
Položaj treba biti udoban. Nemojte prekrižiti natkoljenice ili gležnjeve i naslonite se leđima na naslon. Zasučite rukav na ruci na kojoj ćete mjeriti tlak. Ruka na kojoj mjerite krvni tlak mora biti položena na tvrdu podlogu i u razini srca. Manšeta treba biti odgovarajuće veličine jer ako kupite tlakomjer s premalom manšetom dobit ćete lažno visoke vrijednosti tlaka. Ako je izmjerena vrijednost tlaka neočekivano visoka, malo se odmorite i ponovite hipertenzija računala.
U obzir uzmite nižu vrijednost. Mjerite tlak u najmanje dva navrata u jednom danu ujutro i navečer i svaki put izmjerite tlak dva puta s razmakom od tri do pet minuta između mjerenja.
Prijenosnik hipertenzije
Mjerite tlak na obje ruke - i na lijevoj i desnoj. Redovito zapisujte vrijednosti krvnog tlaka. Zašto mjeriti krvni tlak na obje ruke? Razlika u izmjerenom tlaku između lijeve i desne ruke može upućivati na povećani rizik od kardiovaskularnih bolesti. Naime, razlika tlaka između dvije ruke od 15 mmHg i više u većini slučajeva znači slabu prokrvljenost, tj.
To znači da je vrlo moguće da ekstremiteti nisu dovoljno prokrvljeni kao ni mozak što može dovesti i do pojave moždanog udara. Primijetite li znatnu razliku između lijeve i desne ruke, problem se može tretirati tako da uvedete nužne promjene životnog stila prije nego što dođe do većih komplikacija.
Hipertenzija i računalo
U Eljekarni24 svi Microlife tlakomjeri cijeli su rujan sniženi za 15 posto Metoda uočavanja atrijske fibrilacije koju upotrebljava Microlife AFIB tlakomjer vodeća je svjetska metoda u hipertenzija računala digitalnog hipertenzija računala krvnog tlaka. Ako Microlife tlakomjer tijekom mjerenja krvnog tlaka prikaže signal za atrijsku fibrilaciju AFIB preporučuje se da pacijent posjeti liječnika.
Hipertenzija najčešće nema simptome sama po sebi, što povećava opasnost jer je nerijetko prvi pokazatelj problema oštećenje nekog vitalnog organa.
Ovaj algoritam ispitao se u nekoliko uglednih klinika te se pokazalo kako uređaj detektira atrijsku fibrilaciju sa sigurnošću od posto. Naravno, tlakomjer ne postavlja dijagnozu već pruža važnu informaciju liječnicima koja upućuje na potrebu dodatnih pretraga potrebnih za dijagnozu bolesti, osobito kada pacijent ne osjeća simptome.