Zajednički hipertenzija,
Arterijska hipertenzija i zloćudne bolesti - 2.
Hipertenzija
Josip Vincelj dr. Rezultati nedavno objavljenih zajednički hipertenzija pokazuju povezanost arterijske hipertenzije sa zloćudnim bolestima. Analizirani su rezultati studije o arterijskoj hipertenziji i zloćudnim bolestima. Arterijska hipertenzija i zloćudne bolesti imaju veliku zastupljenost kao i veliki utjecaj na mortalitet i morbiditet u općoj populaciji.
Otprilike je 14,1 milijuna novo otkrivenih malignih bolesti godišnje u svijetu. Incidencija zloćudnih bolesti veća je u muškaraca nego u žena, otprilike je na muškaraca i na žena godišnje. Arterijska hipertenzija je učestalija u muškaraca nego u žena.
Tema obilježavanja Svjetskog dana hipertenzije — Ovu globalnu kampanju vodi također Svjetska liga za borbu protiv hipertenzije u suradnji s Međunarodnim društvom za hipertenziju. Svrha ove javnozdravstvene kampanje je rano otkrivanje visokog krvnog tlaka, povećati svjesnost o potrebi kontrole krvnog tlaka i dostupnost mjerenja širokoj populaciji, kako bi se ranim otkrivanjem i liječenjem povišenog krvnog tlaka spriječile posljedice po zdravlje. Povišeni krvni tlak ili hipertenzija je tiha podmukla bolest, koja godinama ne mora pokazivati nikakve simptome, dok se ne razviju oštećenja ciljnih organa.
Ako se usporede rezultati ranije objavljenih studija s rezultatima novijih zajednički hipertenzija vidi se povećanje incidencije arterijske hipertenzije u općoj populaciji. Razlozi za povećanje incidencije su vjerojatno višestruki, od sve većeg udjela osoba starije dobi u razvijenih zemlja svijeta, nedostatka redovite tjelesne aktivnosti do nezdrave prehrane. Zajednički hipertenzija je povezanost arterijske hipertenzije s kliničkim ishodima bolesnika sa zloćudnim bolestima.
Arterijska hipertenzija poznati je glavni čimbenik rizika za kardiovaskularne događaje kao što su moždani udar, koronarna bolest srca, zatajenje srca, bolest perifernih arterija i bubrežno zatajenje. Arterijska hipertenzija značajno doprinosi globalnom morbiditetu i mortalitetu, a uzrokuje oko 10 milijuna smrti godišnje širom svijeta.
Navigacijski izbornik
Prevalencija arterijske hipertenzije u neka pića u hipertenzije sa zloćudnim bolestima slična je kao u općoj populaciji. Arterijska hipertenzije i zloćudne bolesti dijele zajedničke čimbenika rizika kao što su pretilost, nezdrava prehrana, tjelesna neaktivnost i prekomjerno konzumiranje alkoholnih pića.
Izvori: Harrison's principles of internal medicine [46] ostali [47] [48] [49] [50] [51] Dijagnoza hipertenzije se postavlja kada bolesnik ima trajno povišeni krvni tlak. Za potvrdu hipertenzije, uobičajeni je kriterij [3] nalaz povišenog krvnog tlaka prilikom tri mjerenja sfingomanometrom u razmacima od po mjesec dana. Dostupnost neprekidnog satnog mjerenja holterom i tlakomjerom za kućanstva omogućila je razlučivanje pravih bolesnika od onih kod kojih je posjeta liječniku dovodila do porasta krvnog tlaka, a time i do promjena protokola za postupanje. U Velikoj Britaniji, trenutno je savjetuje pratiti osobu kod koje je jednom izmjeren povišeni tlak neprekidnim mjerenjem, odnosno nošenjem holtera.
Smatra se da je arterijska hipertenzija čimbenik rizika za karcinom bubrega. Rezultati istraživanja na više od bolesnika pokazuju značajno višu incidenciju karcinoma bubrega u bolesnika sa sistoličkim krvnim tlakom mm Hg nego u bolesnika sa sistoličkim krvnim tlakom do mmHg.
Pretile žene ne bi trebale držati dijetu za smanjenje težine tijekom trudnoće, zato što te vrste dijeta mogu uzrokovati manju porođajnu težinu i poremećaj rasta ploda. Ako je anamnestički poznato da je žena u prethodnoj trudnoći imala preeklampsiju prije
Kod bolesnika sa zloćudnim bolestima arterijska hipertenzija može biti inducirana kemoterapijom. Za reguliranje krvnog tlaka u velikog broja bolesnika potrebne su promjene životnog stila uz antihipertenzivnu terapiju, a ponekad je i potrebna modifikacija kemoterapije.
U hipertoničara je povećan rizik za neke vrste karcinoma kao što su karcinom bubrega, dojke i prostate.
Arterijska hipertenzija povećava rizik nastanka kardiotoksičnosti inducirane kemoterapijom s jedne strane. S druge strane arterijska hipertenzija dovodi do povećanja ukupnog morbiditeta i mortaliteta zbog karcinoma i zbog neželjenih kardiovaskularnih događaja. Zajednički hipertenzija prospektivnih studija pokazuju viši mortalitet zbog karcinoma u hipertoničara zajednički hipertenzija u bolesnika bez arterijske hipertenzije. Danas učinkovita kemoterapija i radioterapija zloćudnih bolesti rezultiraju boljim preživljenjem bolesnika.
I to je jedan od razloga za povećanje broja hipertoničara među bolesnicima sa zloćudnim bolestima. U zaključku možemo naglasiti da postoje dokazi o povezanosti između arterijske hipertenzije i zloćudnih bolesti.
Arterijska hipertenzija utječe na povećanja morbiditeta i mortaliteta bolesnika sa zloćudnim bolestima.
Ocijenite članak Ocjena 4.